انواع درب کابینت کلاسیک

كابينت کلاسیک چیست؟

 

كابينت از عناصر مهم و كاملا كاربردي در آشپزخانه مي باشد و اصولا براي نگه داري ظروف و مواد غذايي در فضاي آشپزخانه قرار مي گيرند. امروزه نمونه هايي مانند مدل كابينت کلاسیک توانسته است در زيبا سازي محيط آشپزخانه نقش زيادي ایفا نماید. در سال هاي نه چندان گذشته كابينت ها از نظر طراحي بسيار ساده و اغلب داراي يك طرح يكسان بودند كه با كمك طراحي داخلي ساختمان، سليقه افراد به داشتن آشپزخانه اي لوكس و امروزي تغيير كرده است. در حال حاضر كابينت ها را از جنس، طرح و رنگ هاي مختلفي مي سازند و با توجه به نوع طراحي آن، در آشپزخانه تعبيه مي شوند. مي توان گفت كابينت از موارد اصلي و قابل توجه جهت طراحي دكوراسيون آشپزخانه مي باشد و نقش كابينت کلاسیک با توجه به ايجاد حس گرمي و ياد آوري خاطرات قديمي، از محبوبيت بسياري در بين طراحان و توليد كنندگان برخوردار مي باشد.

ويژگي های كابينت کلاسیک

• جادار بودن:

يكي از مزاياي كابينت کلاسیک عمق زياد آن است و به همين علت كاربر مي تواند ابزار و لوازم مربوط به آشپزخانه را به راحتي در آن قرار دهد.

• امكان استفاده از حداكثر فضا:

از ديگر خصوصيات كابينت کلاسیک مي توان گفت كه علاوه بر زيبايي از فضاي بيشتري مي توان استفاده كرد به اين ترتيب از فضا به بهترين شكل استفاده مي شود. بنابراين از اين نوع كابينت براي آشپزخانه هاي كوچك و بزرگ مي توان استفاده كرد.

• شكل ويتريني :

امروزه ظروف گران قيمت و تزئيني در بيشتر خانه ها جايگاه ويژه اي دارند و با توجه به اين مورد در طراحي كابينت کلاسیک از كابينت هاي با درب شيشه اي استفاده مي شود. به اين ترتيب ديگر نيازي به داشتن كمد يا بوفه نگهداري ظروف گران نخواهيد داشت. اغلب كابينت هاي بالايي از نوع شيشه اي به كار برده مي شوند كه از نظر ايمني كمتر در معرض خطر قرار گرفته شوند و همچنين به آشپزخانه ظاهري زيبا و قابل روئت مي بخشند.
هنگامي كه در كابينت کلاسیک ,جزيره داشته باشیم مي توانيم فضايي جهت خوردن و آشاميدن همچنين محلي براي نگه داري ظروف و مواد غذايي و مكاني زيبا براي طبخ غذا داشته باشيم. مي توان گفت آشپزخانه هايي كه از طراحي جزيره برخوردار هستند دكوراسيوني كاملا لوكس دارند كه در مقايسه با آشپزخانه هاي معمولي قابل مقايسه نمي باشد.

كابينت کلاسیک چگونه طراحي مي شود؟

معمولا براي طراحي كابينت کلاسیک از جنس چوب و جهت درب هاي آن با طرح هاي برجسته و حكاكي شده استفاده مي شود. مي توان گفت اين نوع از كابينت ها جلوه اي سلطنتي دارندكه بر روي دستگيره هاي فلزي آن با نقش هاي زيبا تزئين شده است. به اين ترتيب كابينت کلاسیک فضايي نوستالژي و كاملا صميمي به دكوراسيون خانه مي بخشند.
استفاده از چوب در طراحي كابينت کلاسیک مكاني گرم و صميمي ايجاد مي كند. از ديگر ويژگي اين كابينت ها مي توان به تاج و درب ابزار خورده و سر ستون هاي منبت كاري شده اشاره كرد. استفاده از چوب هاي محكمي مانند افرا، راش، سرو و غير ه به دليل زنده بودن چوب و طبيعي بودن آن در بين مردم طرفداران زيادي را به سمت خود جذب كرده است.

اجزاء اصلی كابينت کلاسیک

 

از قسمت های مهم كابينت کلاسیک که خیلی مورد توجه خریداران قرار نمی گیرد بدنه آن است. کیفیت ام دی اف بکار در تولید بدنه كابينت کلاسیک تاثیر زیادی بر استحکام و ایستایی آن دارد و چون در ظاهر نیست خریداران كابينت کلاسیک به آن کمتر توجه می کنند.اگر جنس ام دی اف خوب نباشد به دلیل وزن زیاد كابينت کلاسیک,در زمان کمی ظاهر کار خراب می شود.

• تاج و زیر چراغی

تاج و زیر چراغی برای افزایش زیبایی كابينت کلاسیک استفاده می شود و در بالای کابینت هوایی بصورت ابزار خورده و کمی جلوتر از سطح کابینت نصب می شود.در كابينت کلاسیک برای تاج و زیرچراغ طرح های مختلفی وجود دارد که بسته به اینکه مشتری كابينت کلاسیک شلوغ یا کم کار بخواهد ,ابزار آن تغییر می کند.

 • ستون و سرستون
  بعد از درب ها,ستون و سرستون كابينت کلاسیک مهم ترین قسمت كابينت کلاسیک هستند. هرچه تعداد ستون ها بیشتر باشد قیمت كابينت کلاسیک بالاتر خواهد رفت چون قیمت و هزینه ساخت سر ستون ها بالا می باشد.
  • جزیره كابينت کلاسیک
  کابینت جزیره ای ایده جدیدی در حوزه طراحی دکوراسیون و محیط آشپزخانه بود که اولین بار توسط یک شرکت ایتالیایی ارائه شد و بعد از مدت کوتاهی بدلیل کاربردی بودن و زیبایی خاصی که به فضای آشپزخانه می داد به یکی از اجزاء مهم کابینت آشپزخانه مخصوصا كابينت کلاسیک تبدیل شد. معمولا کابینت جزیره در مرکز آشپزخانه قرار می گیرد تا هم فضایی برای سرو غذا فراهم شود و هم از کابینت قسمت پایین آن برای نگهداری وسایل آشپزخانه استفاده شود.
  • ویترین كابينت کلاسیک
  از جذابیت های كابينت کلاسیک قسمت های شیشه خور است که به آن ویترین گفته می شود و این امکان را به شما می دهد که داخل آن را با وسایل دکوری بچینید و جلوه کابینت کلاسیک خود را افزایش دهید. ویترین كابينت کلاسیک اغلب بصورت شیشه خور و طبقه بندی شده طراحی و اجرا می شود.

رنگ كابينت کلاسیک اغلب با رنگ هاي تيره رنگ آميزي مي شود و به وسيله لامپ هاي تزئيني و لوستر هاي شيك، نورپردازي مي شود. امروزه علاوه بر رنگ هاي تيره از رنگ هاي قهوه اي و سفيد جهت ساخت كابينت کلاسیک استفاده مي شود و ديگر محدوديتي براي انتخاب رنگ وجود ندارد. استفاده از رنگ سفيد باعث مي شود كه محيط آشپزخانه بزرگتر، روشن تر و تميزتر به نظر برسد. در صورتي كه كاربر به داشتن فضايي لوكس و رسمي علاقه مند باشد، مي توان از رنگ چوب گردو جهت رنگ كابينت ها استفاده كرد.

خصوصیات كابينت کلاسیک ؟

• استفاده از يراق آلات برنزي يا مسي
• درب ها و ستون هاي حكاكي شده
• استفاده از نماي كاملا چوبي
• استفاده از طرح هاي متنوع
• استفاده از رنگ هاي گرم ، سفيد و مات
• داراي ابعاد برجسته و حجيم

براي طراحي كابينت کلاسیک به چه مواردي بايد توجه داشت؟
1. دكوراتور در نظر داشته باشد كه محل قرارگرفتن هود، بايد از چشم ساير افراد مخفي بماند.
2. براي طراحي اين كابينت ها نبايد از درب هاي جكي استفاده كرد.
3. براي طراحي دستگيره هاي كابينت بايد از دستگيره هاي كلاسيك و زيبا استفاده كرد. همچنين از سر ستون هاي مناسب در كنار كانتر و هود استفاده مي شود.
4. كانتر كه بر روي كابينت کلاسیک قرار مي گيرد، بايد از جنس كورپن يا كوارتز باشد.
5. در طراحي اين كابينت ها ازخاصيت قرينه گي استفاده مي شود.
6. معمولا براي زيباتر نشان دادن كابينت کلاسیک بهتر است از كمد يا ويترين بلند استفاده كرد.

معايب كابينت کلاسیک چيست؟
كابينت کلاسیک به نوعي تداعي كننده سبك روستيك مي باشد كه اغلب از رنگ سفيد يا قهوه اي براي طراحي آن استفاده مي شود. به اين ترتيب كابينت هاي تمام چوب در صورت جذب آب و رطوبت دچار تورم و پوسته مي شوند. همچنين در برابر مواد اسيدي مقاومت ناچيزي دارند. بنابراين كابينت کلاسیک نياز به مراقبت و نگهداري بيشتري نسبت به ساير كابينت ها دارند. از ديگر معايب كابينت کلاسیک مي توان به موارد زير اشاره كرد:
• بالا بودن قيمت كابينت کلاسیک
• در برابر اجسام تيز بسيار آسيب پذير مي باشد.
• نسبت به ساير كابينت ها سنگين تر مي باشد و نصب آن دشوارتر از ساير نمونه ها مي باشد.
• كابينت کلاسیک در زمان طولاني تري نسبت به سايركابينت ها توليد مي شوند.
• نحوه تميز كردن آن مشكل تر از ساير اقسام مي باشد.
• در صورتي كه از مصالح بي كيفيت استفاده شود سريعتر از ساير اقسام خراب مي شود.
انواع كابينت کلاسیک:
كابينت کلاسیک رومي:
در طراحي كابينت کلاسیک از معماري ايتاليايي و رومي استفاده شده است. مواد اوليه كابينت هاي رومي از چوب، گرانيت و شيشه مي باشد.
كابينت کلاسیک ممبران:
جنس اين نوع كابينت کلاسیک از ام دي اف مي باشد و سطح زوی آن روکش پی وی سی می شود و با نام ممبران شناخته مي شوند.
كابينت کلاسیک تمام چوب:
اين نوع كابينت کلاسیک از چوب ساخته شده اند و قيمت زيادي در بازار دارند.
كابينت کلاسیک روكش چوب:
اين كابينت ها در مقايسه با ساير اقسام داراي قيمت مناسب تري مي باشند كه با روكش چوبي كلاسيك و با هزينه كمتر به آشپزخانه جذابيت مي بخشد.
كابينت کلاسیک ام دي اف:
كابينت هاي ام دي اف با رنگ های پوششی و طرح پتینه

در هنگام خريد و نگه داري كابينت کلاسیک به چه نكاتي بايد توجه كنيم؟
• اگر فضاي آشپزخانه كوچك است با انتخاب كابينت هاي طرح بزرگ مي توانيد فضاي آن را بزرگتر نشان دهيد.
• رنگ روشن براي آشپزخانه هايي كه داراي نوركم هستند مناسب مي باشد.
• رنگ تيره براي آشپزخانه هاي بزرگ مناسب مي باشد.
• از قرار دادن ظروف خيس در داخل كابينت جلوگيري كنيد.
• سعي كنيد فضاي كابينت را بيش از اندازه شلوغ نكنيد.
• هرگز اجسام تيز را در كنار كابينت هاي چوبي قرار ندهيد.
• اشيا و اجسام سنگين را روي كابينت قرار ندهيد.

فهرست